Május utolsó napján, lezárult a Gútai Magyar Tannyelvű Magán Szakközépiskola háromnapos workshopja. A visszajelzések egyelőre pozitívak, de sajnos akadtak olyanok is, akik nem díjazták ezt a fajta művészeti megmozdulást (konkrétan csak egy ember akadt).
A workshop első momentuma Gútához kötődik. Az első napon a szakközépiskola művészeti tagozatos osztályai külön dolgoztak. Egy-egy népmesét kaptak, amelyet képregény formájában kellett kidolgozniuk nagy kartonlapokra. E mellé a narrációt is nekik kellett megkomponálni. Az alkotó munka a gútai kultúrház Rotunda termében folyt. Az épület előtti téren az alapiskolások dolgoztak, akik a Corvin Mátyás és a II. Rákóczi Ferenc Alapiskolából érkeztek. A diákok pólót nyomtattak, akciófestészetet és székfestést gyakoroltak. Az akciófestészet alapja Jackson Pollock munkássága, aki fröcskölt-csurgatott technikájáról lett híres.
Az ebédszünet után egybegyűltek a közép- és alapiskolások és minden csapat előadta a népmesét. Rövid, de szórakoztató műsorral zárult a nap, mely végén szavazással eldőlt, hogy az I.C osztály munkája és előadása sikerült a legjobban. Meg kell jegyezni, hogy a III.C-ből csupán hat diák képviseltette magát, így az ő munkájuk külön dicséretet érdemel.
Másnap, szerdán, Komáromban gyűltek össze az iskola művészeti szakos diákjai és tanárai. Fél kilenckor csapatokat alkottak a diákok és megkezdődött az alkotás. Valakik ecsetet, mások hengert, megint mások pedig fényképezőgépet vagy vágókést ragadtak, hogy hozzáfogjanak az aznapi munkájukhoz.
A fotósorozatot készítő diákok két-két témát kaptak, amelyekből 30 képből álló sorozatot kellett készíteniük. A visszajelzések alapján tetszettek nekik a változatos témák, mint például: sportcipő, kilincs, ajtó, ablak, napszemüveg. A fotózás sikerét Kékesi Anita és Toma Csilla tanárnők biztosították. A Kolombusz játék Novák Ágnes tanárnő kitalációja. A diákok 10 darab előre kinyomtatott fotót kaptak, amelyek Komárom belvárosának utcáit ábrázolták. A feladat azonban még nem volt ilyen egyszerű, hiszen a fotók az épületek egyes részleteit mutatták meg, például egy ereszcsatornát vagy egy házszámot. Ezek alapján kellett megkeresniük az épületet és ugyanolyan szögből meg kellett örökíteni a részletfotót.
A pólófestésnél Ölveczky Gábor tanár úr segédkezett. Fóliából kivágott minták, ún. stencilek alapján dolgoztak. A gyerekpark előtti parkban folyt a „piszkos munka“. Itt a diákok Fekete Zoltán tanár úr vezetésével Jackson Pollock művész munkásságát próbálhatták ki. Az akciófestészet lényege, hogy a nagyméretű képek festőhenger, fröcskölés és csurgatás segítségével készülnek. A diákok ezt is nagyon élvezték, hiszen végre teljes szabadsággal alkothattak. A park szélén eközben új designt kaptak a régi kopott székek, illetve talicskák. A park padjait a helyszínre érkező Munka Utcai Alapiskolás, Eötvös Utcai Alapiskolás és Jókai Mór Alapiskolás tanulók is segítettek kicsinosítani.
A szerdai nap végeztével még csak pár pad kapott új festést, de csütörtök délutánra már majdnem az összes ülőke megújult. Külön meg kell említeni Pócs Hajni III.C-s diákunk munkásságát, hiszen az odalátogató városlakók egyöntetűen az ő tájképes és pávás padját nevezték meg legjobb munkaként. Voltak olyan alkotások is, amelyek sajnos csak pár percig pillanatig léteztek. Szerdán Ferdics Béla tanár úr, csütörtökön pedig Verók Szapu Tünde tanárnő segédletével készültek a csomagolt művek. Beburkolták például az amfiteátrum székeit, a gyerekpark hintáit, szemétkukákat, illetve egymást is. A szerdai nap végén elkészült az Óriáskép is, amely Vas Andrea tanárnő munkáját dicséri. Sajnos az időből kifutottunk, így csak másnap tudtuk összerakni és bemutatni. Csütörtökön 11-kor az alapiskolásokkal kiegészülve 81 diák állt össze, hogy megformálják John Lennon képét, amelyet eredetileg Andy Warhol készített. Az óriásképet a városháza tornyából kaptuk lencsevégre. A kép sarkában egy 70-es szám is látható, ami a volt-Beatles és egyben a művész születésének évfordulóját jelzi.
A harmadik nap végeztével rengeteg dícséretet és bátorító szót kaptunk a helyiektől, akik sorra kérdezték, hogy lesz-e a rendezvénynek folytatása. A recept a következő: végy egy jó nagy adag támogatást a Gútai Magán Szakközépiskolától, sózd egy kreatív szervezőbrigáddal (Novák Ágnes, Vas Andrea, Egyházi Dóra), cukrozd tevékeny pedagógusokkal, vegyél hozzá köretként egy csapat alkotásra kész diákot és terítékként válassz megfelelő helyszínt és támogató várost a workshop elkészítéséhez. Külön köszönet illeti tehát Gúta és Komárom városát a helyszínek biztosításáért, valamint a Rév Magyar Kultúra Házának és a Very Nice Kitchen Staff-nak a vízért, az ebédért és a székekért, és végül, de nem utolsósorban a talicskák tulajdonosainak az önzetlen felajánlásért! Bár a következő workshop időpontja még nem tisztázott, de azt határozottan állíthatjuk, hogy lesz, mert látjuk, hogy igény van rá, és, hogy hollywoodi szavakkal éljek: to be continued...
Egyházi Dóra