Iskolánk idén is folytatja azt a hagyományt, hogy rendszeresen egy-egy kiemelkedő történelmi eseményt, emléknapot mutasson be a diákoknak, hogy ennek segítségével érdekesebbé és érthetőbbé váljon számukra a történelem.
A 2014-es év a Jubileumok Éve, hiszen 100 esztendeje tört ki az első világháború és 70 évvel ezelőtt történtek a magyarországi deportálások. Idén januárban az utóbbi alkalomra emlékezve tartott előadást iskolánk III.D osztályos diákja, Balogh Ákos az iskola oszlopgalériájában.
Az előadó felhívta a figyelmet az emlékezés fontosságára, arra hogy a megújult antiszemitizmus és rasszizmus ellen a legjobban az emlékezéssel és az oktatással tehetünk. A csaknem egy óra hosszat tartó tematikus előadás tüzetesen bemutatta az emléknapok fontosságát, az emlékezés egyes fajtáit, az újjáéledő gyűlölet számos formáit és a holokauszt legfontosabb szakaszait a magyarországi eseményekre összpontosítva. Az előadásból megtudhattuk, hogy a holokauszt –mely 6 millió ártatlan ember életét követelte- nem a gázkamráknál kezdődött, hanem az intoleranciától, a kirekesztéstől. A holokauszt azért egyedi az egyetemes történelemben, mert soha nem történt meg az, hogy egy ország a saját állampolgárait elárulja, megbélyegezze, kireszkessze, gettósítsa és végül megölje. Innen ered az előadás címe is: Az elárult állampolgár, avagy a 600 000 szívverés hiánya, mely a vészkorszak magyar áldozatainak számára utal.
Az előadás elősegítette kialakítani a diákokban az antiszemitizmus és az idegengyűlölet megakadályozását, ezzel szemben való fellépését, hiszen a vészkorszak idején is minden a szavakkal kezdődött.
-BÁ-