Karácsony az év legszebb, legmeghittebb ünnepe, advent pedig a meghitt várakozás időszaka. Az ünnepre való ráhangolódás a gútai magániskolában a kultúra, a könyvek , az olvasás jegyében zajlott, és már december elején elkezdődött. Rendhagyó módon egy érdekes, könyvekből készült karácsonyfa jelezte az ünnep közeledtét. A kedves kis „könyvkarácsonyfa“ Szokol Erzsébet tanárnő ötlete, megvalósítói pedig a III. C osztály tanulói voltak.
Lehet-e a karácsonyfa alatt szebb, értékesebb ajándék egy izgalmas, érdekes könyvnél? Hiszen olvasni öröm, olvasni jó! Így vélekedik iskolánk azon 9 tanulója is, akik Balázs Zoltán, Bálint Katalin és Máhr Gyöngyi tanárnők kíséretében december 16-án részt vettek a „Legere“ irodalmi versenyen Nyitrán. A tanulók a tesztelés, a műhelymunka és a prezentációk bemutatása után megismerhették irodalmunk jeles képviselőit, és részt vehettek a velük készített beszélgetésen. A szervezők három szlovákiai magyar irodalmárt is meghívtak a rendezvényre: Grendel Lajost, Mizsér Attilát és Tőzsér Árpádot. Beszélgetőpartnerük N. Tóth Anikó volt. A beszélgetés során kiderült, hogy ezeknek a jeles személyiségeknek mik voltak az első olvasmányélményeik, középiskolás, illetve egyetemista éveik alatt melyek voltak azok az irodalmi alkotások, amelyek leginkább hatottak rájuk, beszámoltak szerkesztőként szerzett élményeikről, alkotásaikhoz fűződő viszonyukról. Az eredményhirdetésen minden versenyző és felkészítő tanár kapott emléklapot, a prezentációk győztesei, illetve az első öt helyezett könyvjutalmat is.
„Hiszek abban, hogy van ereje az írott szónak“- mondta Csáky Pál azon a könyvbemutatón, melyre december 17-én került sor a gútai magániskola oszlopgalériájában. A szépszámú közönség bepillanthatott Csáky Pál politikus, közíró munkásságába, aki az utóbbi években megjelentetett köteteit hozta magával. Ezen a rendhagyó irodalom- vagy történelemórának is nevezhető könyvbemutatón megismerhettük a szerző gondolatait, melyeket könyvei által is közvetít a felvidéki magyarság felé:“Mások csak akkor fognak becsülni minket, ha mi is megbecsüljük saját magunkat. Ha egy kisebbség nem tudja megbecsülni önmagát, nem válhat kultúrnemzetté. Legyünk öntudatos magyarok, ragaszkodjunk az értékeinkhez!“ A délután moderátora Kolek Zsolt, az iskola történelemtanára volt. A pódiumbeszélgetés során megismerhettük Csáky Pál írói indíttatását, szó esett a felvidéki magyar közösség jelenlegi helyzetéről, jövőjének lehetőségeiről. Szóba került a szlovákiai magyar média állapota, az írott szó súlya és értékteremtő ereje. A könyvbemutató másik meghívott vendége Dunajszky Géza volt, aki a Kínterhes évek és az Arcok és sorsok című novellásköteteit mutatta be, melyek rövid történetei elsősorban a fiatal nemzedéknek szólnak. A gondolatébresztő pódiumbeszélgetést színes kulturális műsor tette teljessé az iskola tehetséges diákjainak közreműködésével. A végzős Kovács Dávid szavalata vezette fel a délutánt, a beszélgetés szüneteiben pedig az első évfolyamot látogató Farkas Attila zongorajátékát hallgathattuk. A délutánt Sipos Dávid zenész szaxofonjátéka zárta.
Az advent, az ünnepvárás hangulatát még meghittebbé tette egy színházlátogatás. December 17-én tekinthették meg iskolánk I.C és I.D osztályos tanulói az Árulás című színdarabot a Jókai Színházban. A mű Harold Pinter, angol forgatókönyvíró, költő, színész, rendező alkotása. 3 szereplőről szól, akikről kiderül, hogy kettős életet élnek. Házas emberek, de a boldogságot házasságon kívül keresik. A történetben hosszú éveken keresztül hazudnak egymásnak. Próbálnak teljes életet élni, de a néző számára az derül ki, hogy ez egyiküknek sem sikerül. Az előadás során a diákok betekintést nyerhettek a felnőttek életébe, megbizonyosodhattak róla, hogy mennyire fontos, hogy ne hazudjunk egymásnak, és ne csak keressük a boldogságot, hanem legyünk is boldogok.
Ahogy közeledik a karácsony, az iskolában egyre meghittebb az ünnepi hangulat. Az osztályokban, a folyosókon megjelennek a fenyőfadíszek, koszorúk, ajtódíszek, és az iskolaudvar leszebb fenyőfája is karácsonyi díszbe öltözött. „A karácsony alkalom arra is, hogy az ember mélyebben magába nézzen, egyénként és közösségként is. Legyetek értékes emberek, és becsüljétek meg egymást!“ – emlékezünk vissza Csáky Pál karácsonyi üzenetére. A gútai magániskola diákjai szerencséseknek mondhatják magukat, hiszen olyan iskolába járhatnak, melynek vezetősége, tanárai arra törekszenek, hogy ne „tömegembereket” , hanem egyéniségeket neveljenek és felkarolják a tehetségeket. Biztosítják a tanulók számára a különféle versenyeken való megmérettetést. December 13-án vehette át megérdemelt díját iskolánk két nagyon tehetséges művészpalántája. A Cséfalvay Alapítvány, amelynek alapító tulajdonosa Cséfalvay Pál, fiatal magyar tehetségeket támogat a zene, az irodalom, a képzőművészet és a sport területéről . A képzőművészet kategóriában Csápai Dóra, az I. C osztály diákja a második helyezést érte el rajzaival, Both Ádám, a II. A-NŠ osztály tanulója pedig első helyezést ért el a versenyen. Mindkét tanuló különdíjazásban is részesült: nyáron alkotótáborban vehetnek részt Kiskőrösön, ahol tovább fejleszthetik művészi képességeiket.
Ugyancsak az utolsó tanítási héten került megrendezésre iskolánk épületében az Implom József Középiskolai Helyesírási Verseny iskolai fordulója. A versenyre 28 diák jelentkezett. A diákoknak 45 perc állt rendelkezésükre, hogy kitöltsék a 9 feladatból álló tesztlapot. A tesztlap hibátlan kitöltéséért 143,5 pontot gyűjthettek. A verseny végeredménye a következő: 1. Király Roland IV.D /109 pont/ , 2. Kemény Orsolya III.D – E /106,5 pont/, 3. Cserná Angelika II. D /105,5 pont/ és Cséplő Kinga II. C /105,5 pont/. Az elért eredmények bizonyítják, hogy iskolánk tanulói nemcsak az irodalmi és képzőművészeti versenyeken állják meg helyüket, hanem a helyesírást is jól tudják.
Még mindig advent van, és a szeretet ünnepe lassan közeledik. A várakozás izgalma jó érzéssel tölt el bennünket. Lehet-e még fokozni az ünnepvárás hangulatát? Hát persze hogy lehet! Mivel mással, mint egy Slam Poetry versennyel! Az előadói délutánt az iskola IV. C osztályos diákja, Kovács Dávid kezdeményezésére szervezték meg december 18-án az iskola oszlopgalériájában. A Slam Poetry lényege, hogy előre meghatározott szabályok alapján saját költeményt kell bemutatni az alkotónak. A versenyt Majer Péter igazgató úr nyitotta meg, majd Bálint Katalin tanárnő ismertette a szabályokat Az 1. Slam Poetry-re iskolánk öt diákja nevezett be, akik 3 percben adták elő saját alkotásukat, amit a helyszínen megválasztott zsűri pontozott. A bátor „slamelők” között a következő sorrend alakult ki: 1. Kovács Dávid /IV. C/, 2. Pócs Norbert /II.D/, 3. Gyügyi Márk /IV.C/ és Vendégh Béla III.D/, 4. Szapu Klára /1.C/. A versenyzők könyvet, csokoládét és elismerő oklevelet kaptak.
A gútai magániskolában az elmúlt hét eseményei értékes tartalommal töltötték meg az adventi várakozás időszakát. Az iskola vezetősége a közös ünneplés céljából az utolsó tanítási napon, december 19-én karácsonyi ünnepséget rendezett a diákok számára. Az iskola oszlopgalériájában Mgr. Erdélyi Géza, perbetei lelkipásztor tartott prezentációval és filmvetítéssel egybekötött előadást a karácsony valódi üzenetéről. Arról, hogy nem a külsőségek a fontosak, hanem az, hogy lélekben hogyan készülünk a szeretet ünnepére. Ha a karácsony igazi üzenetét keressük, ne az áruházak polcait böngésszük, hanem álljunk meg egy pillanatra. Találjunk időt arra, hogy ne csak magunkkal törődjünk, hanem figyeljünk embertársainkra is, és ha kell, segítsünk rajtuk! Ezt tette a gútai magániskola mellett működő Schola Privata Gutaiensis – polgári társulás is, melynek kuratóriuma december 20-án 2500 € utazási és lakhatási támogatást osztott szét az iskola 59 tanulója között, akik megfeleltek a polgári társulás által megadott pályázati feltételeknek. December 20-án még egy kellemes meglepetés várta a tanulókat: megjelent az iskolaújság, a Bakancs duplaszáma, hogy a téli szünetre is legyen olvasnivaló.