Gyermekvélemények A gyerekek írásaiból Médiasztárokkal zajlott a médiaismereti szaktábor

Médiaismereti szaktábor

Médiasztárokkal zajlott a médiaismereti szaktábor

Médiasztárokkal zajlott a Médiaismereti szaktábor

2010. augusztus 23- 26. között valósult meg az első Médiaismereti szaktábor Gútán, a Magyar Tannyelvű Magán Szakközépiskola falai között.

Az iskola tanárai mellett neves szakemberek segítették a munkafolyamatot, gazdagították a táborozók ismereteit.

A program összeállításnál odafigyeltünk arra, hogy a média majd minden területét érintsük úgy, hogy minden jelenlévő korosztály találjon számára érdekes gyakorlatot, előadást. Természetesen – gondolom ezt elismeri a kedves olvasó is- a mércét mindig egy picivel magasabbra kell tenni, hogy kihívás legyen egy- egy feladat, ezzel segítve a diákok fejlődését.

Ennek tükrében állt össze tehát az a program, amellyel meghirdettük a táborunkat, melyet Cseri Ilona tanárnő szervezett. Az ő munkáját segítette Szapu Tünde kiváló angol- magyar szakos tanárnő, aki gazdag módszertani ismereteivel tette színesebbé a táborozók életét. Ugyancsak nélkülözhetetlen segítséget nyújtott Csáki Edina Ipolynyékről, média- kommunikációt végzett szakember, aki főleg a szakmai oldalt erősítette.

Körünkben üdvözölhettük Kovács Magda írónőt, Buglya Sándor producer-rendező- operatőr-tanár urat egy-egy előadás, beszélgetés keretében. Kedden délután Cúth Csaba mutatott rá a nyelvhasználat buktatóira, majd szerdán Cs. Liszka Györgyivel beszélgettek a gyerekek a Vasárnap számainak megjelenése körüli munkákról, feladatokról valamint arról, hogyan válhat valaki újságíróvá, milyen elvárásoknak, követelményeknek kell megfelelni. A vendégelőadók sorát gazdagította Hodossy Gyula és Lacza Gergely- ők a Katedrával ismertették meg a diákokat. Este is volt tematikus beszélgetés a magyar nyelvről, használatáról a magyarság megéléséről Samu Istvánnal.

Ezek mellett a táborvezetőktől tanulták meg táborozóink a kommunikáció alapfogalmait, csemegéztünk az eltűnt műfajokból, tisztáztuk az újságírók alapvető feladatait és közfeladatait, rendszereztük a tényközlő és véleményközlő műfajokat, külön kitértünk a portrékészítésre. Volt árverés, ahol mindenki 50 aranytallérból gazdálkodhatott, készült közléshiányos szerenád és szövegtúltengéses búcsúbeszéd előre megadott szavakból. A feldolgozott sajtótörténeti témákból remek vetítettképes előadások születtek, a megírt- elkészített feladatok előadása után közösen beszéltük meg, hogy megfelel-e az írás a műfaji követelményeknek, hogyan kellene átalakítani, formálni. Szerda délután már úgy kezdte meg minden csapat saját tábori lapjának szerkesztését, írását, hogy a Magyar Géniusz projektiroda munkatársai – rádiós, TV-s szakemberek már meginterjúvoltak bennünket, a Gúta TV-hez hasonlóan.

Nagyon kreatív csemetékkel áldott meg az ég bennünket, mert amikor pihenőidőt kaptak, akkor költötték a Legyen mindig szép a holnap...című dalt, amely megtekinthető a következő linkre kattintva: Legyen mindig szép a holnap... . Így lett himnusza a gútai Médiaismereti szaktábornak.

Az utolsó napon Pozsonyban jártunk a Vasárnap és az Új Szó szerkesztőségében. Ez mindannyiunk számára óriási élmény volt, főleg az, hogy azokat az újságírókat, akiket eddig csak névről ismertünk ott személyesen is megismerhettünk. Kubík Katalin és Cs.Liszka Györgyi kalauzoltak bennünket végig a szerkesztőségeken – és aki ismeri a hölgyeket biztosan tudja, hogy nem maradtunk ajándékok nélkül. A Vasárnap legutolsó augusztusi számának egyik oldalát is a Médiaismereti szaktábor újságíró-palántái szerkeszthették közösen a főszerkesztőnővel, ami valljuk be őszintén nem kis dolog a mi életünkben.               / Remélem azt is megkeresi-, elolvassa a kedves olvasó /

A gyerekek véleményét is örömmel vettem, hiszen a legtöbben azt írták, hogy többet kaptak a négy naptól, mint amit az első napon a kívánságfára felírtak. A temérdek szellemi érték mellett apró figyelmességekkel kedveskedett Szokol Dezső mérnök úr is táborozóknak.

Bízom abban, hogy a diákok hasznosítani fogják majd élményeiket, ismereteiket saját iskolaújságjaik szerkesztőségében valamint a szeptemberben újrainduló Médiasztár II-ben is.

Cseri Ilona

tanár, a tábor szervezője